Skočit na obsah

Trosky a okolí


Zřícenina hradu Trosky

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Přírodní rezervace

Přírodní památky

Zajímavosti

Tipy

Víte že…

Víte, že hrad Kunětická hora nedaleko Pardubic obývá „opravdový drak“? Byť je to ještě mládě, jeho úctyhodné rozměry vzbuzují respekt nejen dětí, ale i těch nejotrlejších dospělých.
Přírodní rezervace Apolena

Výměra: 18,42ha
Ustanoveno: 1998
Nadmořská výška: 340 - 390m.n.m.

Přírodní rezervace Apolena Přírodní rezervace Apolena se nachází půl kilometru východně od obce Troskovice. Hlavní zájem ochrany je zde skalní masiv a samostatné věže z měkčího pískovce. Mezi skalami leží i puklinová jeskyně Sklepy, nejrozsáhlejší v CHKO Český ráj, která je zimovištěm netopýrů.

Skály jsou tvořeny měkkým pískovcem, který špatně odolává povětrnostním vlivům. Slabá nevýživná půda, nedostatek vody a teplotní výkyvy neumožňují druhovou rozmanitost květin Přírodní rezervace Apolenav podrostu borových a bukových lesů. Místo je ale vhodným hnízdištěm skalních druhů ptáků, jako je poštolka obecná, výr velký, či kavka obecná. V jeskyni Sklepy potom zimuje jedenáct druhů netopýrů. Například netopýr černý, vrápenec malý, netopýr vodní, sklepnice obecná.

Na skalních stěnách a věžích jsou značené lezecké cesty, ale z důvodu nekvalitního pískovce není oblast v tomto směru využívána.