Skočit na obsah

Trosky a okolí


Zřícenina hradu Trosky

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Přírodní rezervace

Přírodní památky

Zajímavosti

Tipy

Víte že…

Víte, že na rozmanité lyžování jsou Jizerské hory jako stvořené? Špičák, Berdřichov i Severák leží nedaleko od sebe a poskytují rozdílnou náročnost sjezdovek. Jízdenky zakoupené v jednom středisku jsou platné i v obou dalších.
Mlýny na Žehrovce

Mlýny na ŽehrovceVýstavba mlýnů na Žehrovce byla logickým krokem k hospodářskému využití této lokality. Žehrovka je nenápadný potok, který na svém toku hostí celou soustavu rybníků. Na jejich hrázích a okolí bylo postupně vystavěno 8 mlýnů. Žehrov, Vysoké kolo, Podvyskeřský mlýn, Podbabský mlýn, Pleskotský mlýn, Nebákov - Vlkův mlýn, Podsemín a Dolní mlýn.

Nejstarším a zřejmě nejkrásnější z nich je mlýn Nebákov, jeho historie se datuje do 15. století. Mlýn je přimknutý ke skále a je v něm osazená funkční turbína. Jeho dnešní podoba je z první poloviny 18. století. Ve skalním výklenku, při cestě k Troskám, můžete vidět sošku sv. Jana Nepomuckého z roku 1740. Dalších ze staveb na Žehrovce je Podsemínský mlýn. Okolí toho místa, konkrétně cesta s kamenným mostkem, posloužilo jako exteriéry v českém filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Mlýny na ŽehrovcePleskotský mlýn byl založen roku 1754 mlynářem Tomášem Roudným. Podvyskeřský mlýn stojí asi 200m po modré turistické značce směrem k Vyskeři. Postaven byl někdy v polovině 16. století, zřejmě na místě staršího dřevěného mlýna. Velkého rozkvětu se dočkal počátkem první světové války. Šikovným hospodářem tu tehdy byl Josef Bukvic z Michovky. Stavení a mlýn zmodernizoval, zřídil tu pilu, vodovod a zavedl výrobu elektřiny, kterou dodával i vyskeřskému hostinci. V roce 1943 vyměnil stará mlýnská kola za moderní Francisovu turbínu. K úřednímu zastavení provozu došlo roku 1951.

Cesta po mlýnech na Žehrovce je celkem nenáročným výletem. Údolí Žehrovky a Jordánky se svými rybníky a mlýny dokládá způsob šetrného koexistování s krajinou. Dnes je toto místo především technickou památkou a rekreační oblastí.