Skočit na obsah

Trosky a okolí


Zřícenina hradu Trosky

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Přírodní rezervace

Přírodní památky

Zajímavosti

Tipy

Víte že…

Víte, že Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším a nejlépe udržovaným lyžařským trasám? Vede chráněnou krajinnou oblastí i národním parkem. Cestu zpestřují rozhledny s výhledem na Jizerské hory i řada pomníčků připomínajících pytlácké přestřelky i případy umrznutí.
Současnost

Současnost hradu Trosky Zřícenina hradu je majetkem státu. Správcem je Národní památkový ústav Praha - územní odborné pracoviště v Liberci, Jablonecká 642/23, 460 01 Liberec. Správcem hradu (kastelánem) je Mgr. Lubomír Martinek. Po předchozí domluvě lze zajistit organizovanou prohlídku s výkladem, jinak je ovšem pohyb po areálu svobodný a omezen je snad jen bezpečnostními hledisky a ohleduplností k této památce.

Pravděpodobně nejdůležitější a z hlediska atraktivity a návštěvnosti hradu nejpřínosnějším počinem, bylo vybudování schodiště a vyhlídkového ochozu na věži Baba. Zpřístupnění obou věží bylo cílem milovníků hradu už v 18. a 19. století. První snahy zahájil poslední vlastník hradu Alois Lexaz Ahrentalu v roce 1841. Jeho smrt o dva roky později však stavbu zastavila. Současnost hradu Trosky Nové schodiště končilo na místě dnešní hradní vyhlídky.

Dokončení tohoto záměru proběhlo až v moderních dějinách hradu. Se stavbou ocelové konstrukce schodiště se začalo v roce 1999. Již v květnu 2000 bylo schodiště slavnostně zpřístupněno. V dalších letech byl potom dobudován vyhlídkový ochoz ve věži Baba. Úsilí nadšenců, správců hradu, sponzorů a ministerstva kultury nám v současnosti umožňuje nádherný výhled. Za ideálních podmínek dohlédnete až k Mladé Boleslavi, Turnovu, Praze a v jiných směrech na Jizerské a Lužické hory a Krkonoše.

Současnost hradu TroskySezóna bývá každoročně zahájena 1. dubna. Po dlouhých letech zmizelo i lešení ve vnitřním hradu a tak je prohlídka zase o něco svobodnější. Připravuje se poslední etapa opravy hradeb. Na druhém nádvoří bylo opět zbudováno pódium, přibyly nové lavice a stoly sloužící k odpočinku. Všechny probíhající i plánované úpravy se snaží o zpříjemnění a zvýšení atraktivity této památky.